Klasika II. část
Další z nerostu, které se zde vyskytovaly:
Spessartin - Mn3Al2[SiO4]3 patří do skupiny granátů Je neomezeně mísitelný s almandinem a omezeně mísitelný s pyropem a ostatními krajními členy granátové řady. Je červený, oranžový, hnědý, skelně lesklý, průhledný až průsvitný.
Mn-cummindtonit - (MgFe2+Mn)7Si8O22(OH)2 jednoklonný minerál, zásaditý křemičitan hořečnatý ze skupiny amfibolů. V jehlicích a radiálně paprsčitých agregátech, vláknitý, šedý, hnědý, nazelenalý, ve formě azbestu hedvábně lesklý. Typický metamorfní minerál, při kontaktu v některých mramorech. Mnohem častěji vzniká při regionální metamorfoze z gaber.
Pyrhotin - Fe0,83–1S středně až hrubě zrnité agregáty šedohnědých, červenofialových, na čerstvém lomu vždy růžových, tmavě povlečených s dolomitem. Ukázce je bohužel jen příbramská.
Markazit - FeS2 Krystaly jsou tabulkovité, kopinaté, prizmatické rýhované Dokonalé krystaly mají tvar dvojjehlanu. Často tvoří hřebenité srostlice. Agregáty jsou radiálně paprsčité, zrnité i celistvé.
Pyroxmangit - MnSiO3 Krystaly jsou tabulkovité, kopinaté, prizmatické rýhované. Dokonalé krystaly mají tvar dvojjehlanu. Často tvoří hřebenité srostlice. Agregáty jsou radiálně paprsčité, zrnité i celistvé.
Knebelit - Mn-fayalit Fe2SiO4 zelená, žlutá, červenohnědá, černá, Nedokonale vyvinuté sloupcovité krystaly, zrnitý. Mn-odrůda označovaná také jako knebelit - tvoří špinavě šedočerné drobné lištovité shluky a šedozelené šupiny až
Cr-muskovit - KAl2(Si3Al)O10(OH,F)2 Starší český název světlá slída. Je bezbarvý nebo slabě zbarvený do šeda, do zelena, do hněda, na štěpných plochách perleťově lesklý, průhledný až průsvitný. Má nerovný lom, bílý vryp. Odrůdy: fuchsit = zelený až smaragdově zelený muskovit zbarvený obsahem Cr, většinou hydrotermálního původu; sericit = jemnozrnný muskovit vznikající hydrotermální alterací živců a jiných alumosilikátů; pinit = jemnozrnná pseudomorfóza muskovitu (a jiných minerálů) po cordieritu, obvykle šedé či šedozelené barvy.
Pyrofanit - MnTiO3 šesterečný minerál, oxid manganato-titaničitý z řady korundu. V destičkách, tabulkách, červený, tmavohnědý až černý, kovově až smolně lesklý. Krystalky červeně prosvítají, dosahující délky až
Antofylit - (Mg, Fe2+)2 (Mg, Fe2+)5 Si8O22(OH)2 tvoří sloupcovité až jehlicovité krystaly a jejich paprsčité a rovnoběžně vláknité agregáty. Je bezbarvý, bílý, zelený a hnědý. Vyskytuje se v některých amfibolitech a rulách. Žilky jsou tvořeny rovnoběžně jemně vláknitými agregáty – asbesty s vlákny uspořádanými kolmo na plochu žilky. Ukázka je z jiné lokality ,chvaletickou nemám zatím k dispozici.
Destinezit - Fe2(PO4)(SO4)(OH).6H2O jedná o hydratovaný fosfát a síran železa. Tvoří bílé, žlutavé až hnědé, červenohnědé nebo nazelenalé agregáty s lasturnatým lomem nebo zemité agregáty složené z mikroskopických tabulkovitých krystalů nebo nepravidelné hrbolaté až ledvinité hlízy a konkrece. Vzniká nejčastěji druhotně vysrážením z roztoků v prostředí sedimentárních železných rud v břidlicích.
Tefroit - Mn2SiO4 Je olivově zelený, šedý, namodrale zelený, červenohnědý; průsvitný. Má nezřetelnou štěpnost, nepravidelný lom, skelný až mastný lesk, šedý vryp. Tvoří zrnité celistvé agregáty, vzácněji i sloupcovité krystaly. Je poměrně častým minerálem metamorfovaných sedimentů bohatých Mn, vyskytuje se i v Mn bohatých skarnech.
Dannemorit - Mn2(Fe2+,Mg)5Si8O22(OH)2 tvoří dlouze stébelnaté nazelenalé povlaky na trhlinách.